
Після гучної всеукраїнської прем’єри документального фільму Метью Торна «Уроки незгоди» громадська організація «ЛІБЕРАЛЬНО-ДЕМОКРАТИЧНА ЛІГА УКРАЇНИ» продовжила налагоджувати мости між новими генераціями українців і жителів Гонконгу.
Пророкуючи успіх локалістів (організацій і партій, що пропагують ідеї встановлення часткової та повної Незалежності Гонконгу) на виборах до Законодавчої ради, які відбулися 4 вересня 2016 року, ми — Назар Гульчак, Олександра Данильченкота я — вийшли на зв’язок з партією «Youngspiration».
«Youngspiration» — партія, заснована після Революції парасольок молодим поколінням гонконгських демократів, які разом з іншими подібними фундаціями («Hong Kong Indigenous», «Demosisto» тощо) відстоюють радикальні позиції щодо встановлення суверенітету народу Гонконгу, з повною ліквідацією китайської материкової влади на теренах міста-держави. Враховуючи схожість поглядів «Youngspiration» та «ЛДЛУ» на соціалізм, корупцію та інші руйнівні для суспільства чинники, ми не здивувалися швидкому налагодженню контактів з секретаріатом цієї партії: не минуло і дня, як нам відповів особисто лідер організації — Баггіо Леунг (30 років), з яким я, власне, і мав честь поспілкуватися.
АХ: Доброго дня, пане Баггіо! З нетерпінням хочу почути, за яких умов була створена організація «Youngspiration»? Як вона функціонує?
БЛ: Вітаю, Артуре! Власне кажучи, організація «Youngspiration» була заснована в 2015 році після невдачі Революції парасольок. Наприкінці 2014-го року у кожного, хто брав участь в протестах, з’явилося тривожне відчуття, що окупаційні зони скоро будуть очищені поліцією. Це усвідомлення змусило активістів зібратися разом, аби як слід обміркувати наступні кроки подальшої боротьби. Спершу ми залучали до нашої організації друзів, згодом долучалися друзі цих друзів, а ще через деякий час, завдячуючи широкому колу знайомств, наша організація почала налічувати понад 100 однодумців… Знаєте, до заснування «Youngspiration» я був звичайнісіньким молодим маркетологом, який бажав бачити Гонконг вільним та демократичним. Саме тому я, як і більшість молодих громадян Гонконгу, активно брав участь у Революції. Але так склалося, що після її завершення мені випала честь очолити «Youngspiration».
АХ: Баггіо, але що, на Вашу думку, спричинило Революцію 2014-го року?
БЛ: Безумовно, відповідальним за початок Революції парасольок є ніхто інший, як Постійний комітет Всекитайських зборів народних представників, який напередодні прийняв обурливе, антидемократичне рішення, що передбачало проведення виборів Голови виконавчої влади Гонконгу (у 2017-у році) через комітет призначень, підконтрольний пекінському режимові. Така виборча методика фактично гарантувала проходження винятково тих кандидатів, які б визнавалися китайським Урядом. Ситуація, що скалался, свідчила про гігантський крок назад у провадженні конституційної реформи Гонконгу. Оскільки обіцянку захищати демократію було вщент зруйновано брехливими комуністами, розгнівані студенти та громадяни повстали — це і стало приводом для початку Революції
АХ: Сумно це усвідомлювати. Проте, Баггіо, розкажіть, що Ви думаєте з приводу отримання Гонконгом Незалежності?
БЛ: «Youngspiration» переконана, що наших громадян неможливо позбавити права на власне майбутнє. Це не так важливо: здобуде Гонконг незалежність чи збереже політику «одна країна, дві системи». Важливо те, що це буде наш власний вибір. Саме тому пекінському режиму варто утриматися від втручання у внутрішні справи Гонконгу. Ми віримо у краще майбутнє нашої держави — воно настане неодмінно, завдяки мудрості, рішучості, терпінню та самопожертві молоді Гонконгу. Я знаю: наша перемога вже зовсім близько!
АХ: А яким чином Ви пропонуєте боротися з китайським режимом?
БЛ: Ну… Існують різні способи. Деякі організації, такі як наша, беруть участь у виборах (вибори до районних рад та вибори до Законодавчої ради). Інші організації провадять активну діяльність, зокрема на вуличних акціях протесту, мітингах, демонстраціях. Звісно, не обходилося й без застосування героїчної та дещо конфронтаційної тактики…
АХ: Можете розказати більше про вибори до районних рад? Для мене як для киянина це актуальна тема!
БЛ: Звісно, я розумію. У минулому році наша партія балотувалася на виборах до однієї з районних рад. Один з наших членів, доктор По-інь Квонг, лікар швидкої допомоги, був обраний депутатом до районної ради Коулуна. Решта вісім кандидатів (включаючи мене самого) зазнали поразки. Проте рекордна явка виборців у багатьох районах, в яких ми були представлені, свідчить про те, що велика кількість молоді прагне захистити демократію. Вони готові до змін.
АХ: Ви хочете сказати, що молодь усе ж таки добилася свого після завершення Революції парасольок?
БЛ: Ні. Ми не вважаємо, що молодь Гонконгу перемогла: невдалі вибори до районних рад стали тому підтвердженням. Проте невдача Революції парасольок викликала сплеск популярності ідеології локалізму: цьому сприяла жалюгідна тактика традиційних «продемократичних» партій. Старі політики розчарували молоде покоління Гонконгу, що змусило нову генерацію об’єднати свої сили, утворивши політичні групи, — такі, як наша.
АХ: Цікаво це чути. Баггіо, а які Ви маєте прогнози щодо виборів до Законодавчої ради цієї осені?
БЛ: Знаю одне: на майбутніх вересневих виборах очікується жорстка конкуренція між локалістами та старими демократами. Впевнений, більшість голосів буде віддана за Незалежність Гонконгу. І ми рухатимемося далі на шляху до досягнення нашої заповітної мрії — остаточного самовизначення Гонконгу.
АХ: Добре. Розкажіть, а як Ви ставитися до КНР?
БЛ: Артуре, у КНР панує авторитарний режим зла, який контролюється спотвореною Комуністичною партією Китаю. Ми рішуче засуджуємо закореніле порушення основних прав і свобод людини та громадянина в Китаї. Жахливо, але ці страшні традиції глобальні.
АХ: А як щодо Китайської республіки (Республіки Тайвань)? Тибету?
БЛ: Тайвань — велика країна з волелюбним народом. Ми поважаємо право на самовизначення тайванців і в усьому їх підтримуємо!.. Щодо Тибету, то «Youngspiration» дуже співчутливо ставиться до тривожної ситуації в регіоні: пригнобленість жителів Тибету урядом Пекіну досить очевидна. Ми твердо переконані в тому, що Китай повинен поважати права народу Тибету. Пригнічення та експлуатація жителів Тибету необхідно негайно припинити!
АХ: Чи розраховуєте Ви на підтримку інших демократичних країн Східної Азії? Південної Кореї та Японії?
БЛ: Не секрет, що Гонконг перебуває у тісних торговельних стосунках як з Японією, так і з Південною Кореєю. Значна частина молоді Гонконгу захоплюється культурою цих країн. Не менш важливими є міжурядові ініціативи та співпраця між громадськими організаціями Гонконгу, Японії та Південної Кореї. Тому, безумовно, розраховуємо.
АХ: Зрозуміло. Мою ще декілька питань щодо світової політики: яке Ваше ставлення до Європейського Союзу? Як ви оцінюєте міграційну кризу 2015-2016 років?
БЛ: ЄС — величезне творіння, покликане сприяти взаємодії між європейськими державами: з точки зору пересування людей та товарів. На наш погляд, європейським країнами необхідно віднайти баланс між прийняттям біженців на гуманітарній основі та захистом своїх власних громадян.
АХ: А що Ви думаєте про українську революцію 2013-2014 років (Революцію Гідності)?
БЛ: Що тут й казати: український народ мужньо боровся під час Революції. Рішучість та солідарність вашого народу викливають моє величезне захоплення.
АХ: Баггіо, а як Ви ставитеся до Російської Федерації і до її анексії Кримського півострова?
БЛ: Ми вважаємо, що це є серйозним порушенням міжнародного права. Росії необхідно негайно покласти край незаконній окупації та проявити повагу до суверенітету Українського народу.
АХ: Тобто Ви погоджуєтеся з тезую, що події на Сході України — це ні що інше, як війна з Російською Федерацією?
БЛ: Так, звісно. Чому ж ні? Це оборонна війна проти російського агресора.
АХ: Дякую за об’єктивну оцінку! Баггіо, дуже хочеться почути: що Ви думаєте про майбутнє України? Що б Ви порадили молодим українцям, які ведуть боротьбу за демократичне суспільство?
БЛ: Ми дуже сподіваємося, що Україну чекає світле майбутнє, і щиро віримо, що країна з такими чудовими людьми, які готові пожертвувати усім заради свободи і демократії, просто приречена на процвітання та успіх.
АХ: Чудово! А чи думали відвідати Україну одного дня?
БЛ: О, я б залюбки. Україна — така красива країна! Я б із задоволенням відвівав її разом з товаришами!
АХ: Баггіо, красно дякую за розмову!
БЛ: Дякую і Вам за підтримку і співбесіду!
ПОСТФАКТУМ
Через декілька місяців після нашої розмови двоє активістів з виборчого блоку «ALLinHK», серед яких була представниця партії «Youngspiration» — Яу Вай Чін, отримали місця у Законодавчій раді на перегонах 4 вересня 2016 року.
Сам Баггіо Леунг так і не зміг здобути достатню кількість голосів, щоб перемогти старий продемократичний табір і пропекінських маріонеток.
Громадська організація «ЛІБЕРАЛЬНО-ДЕМОКРАТИЧНА ЛІГА УКРАЇНИ» продовжує слідкувати за розвитком подій.